Adet döneminde gebelik testi yapılır mı?

İster aylardır gebe kalmak için uğraşıyor olun ister henüz çocuk sahibi olmak için erken olduğunu düşününün, her iki durumda da gebe olabileceğinizi düşünmeniz bütün duyguları bir arada yaşamanıza neden olur. Bunu öğrenmek için bir gün bile beklemek sonsuzluk gibi gelebilir.

Neyse ki yakınınızdaki bir eczaneye giderek gebelik testi aldıktan sonra eve gelip hemen test yapabilirsiniz. Hemen tuvalete gidip birkaç dakika bekledikten sonra sonuç, gözlerinizin önünde olacaktır.

Ancak bu sonuçlar ne kadar güvenilir olmaktadır? Ve kanamanız varsa ya da adet döneminizdeyseniz bu durumlar testin sonuçlarını etkilemez mi?

Adet görürken gebelik testi yapabilir misiniz?

Kanamanız varken ya da adet döneminde olduğunuzu düşünüyorsanız gebelik testi yapabilirsiniz. Çünkü idrara karışacak olan kan testin sonuçlarına etki etmeyecektir. (Ancak genel olarak adet görüyorsanız bunun gebe olmadığınızın işareti olduğunu unutmayın.)

Eczaneden aldığınız testler, idrarda yer alan hCG hormonlarını tespit edecek şekilde geliştirilmişlerdir. Plasentanın, hCG ürettiği süre boyunca ilk 8-10 hafta hCG seviyesi hızla yükselir. (Hormon seviyesinin artışı 10. hafta civarı yavaşlar ve sonrasında gebeliğin sonuna kadar azalmaya devam eder.)

Yumurtlamadan sonra 10. gün itibarıyla –genellikle geciken adet kanamanızın ilk günü- idrarınızda, eczaneden aldığınız testlerin tespit edebileceği seviyede hCG bulunur. Adet dönemindeki kanama idrardaki hCG seviyesine etki etmeyeceği için test sonuçlarını etkilemeyecektir.

Ancak testinizin sonucu pozitif çıkmanıza rağmen neden kanama yaşadığınızı öğrenmek için daha çok araştırma yapmak isteyebilirsiniz.

Gebeliğin erken döneminde kanamaya ne neden olur?

Gebeyseniz gerçek bir adet kanaması yaşamanız imkansızdır. Çünkü adet kanamasında vücuttaki döllenmemiş yumurta atılır. Ancak kanamayla ilgili olarak ortada başka nedenler de olabilir. Kadınların yüzde 25’ine yakın bir kısmı gebeliğin ilk trimesterinde kanama yaşamaktadır.

Gebeliğin erken dönemlerinde yaşanan kanamaların yaygın olarak görülen nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Yerleşme kanaması

Yerleşme kanaması yaşıyorsanız, satın alacağınız bir gebelik testinden pozitif sonuç almanız mümkündür. Yerleşme kanaması, döllenmiş yumurta rahime tutunduğunda gerçekleşir.

Yerleşme kanamasının görülmesi genelde adet kanamasının başlamasını beklediğiniz zaman ile çakıştığı için genelde bu kanama hafif adet kanaması ya da lekelenme olarak nitelendirilir.

Yerleşme kanaması ile adet kanaması arasındaki farkı anlamak için bazı ipuçları bulunuyor. Yerleşme kanamasının rengi daha açık olur ve kanamanın süresi daha kısadır. Ayrıca bu kanama yoğun olmaz ve içerisinde kan pıhtıları yer almaz.

 • Rahim ağzında değişiklikler

Rahim ağzında vajinal muayene ya da cinsel ilişki nedeniyle az miktarda kanama görülebilir. Bu kanamalar rahim ağzında gelişen ve kızaran ya da tahriş olan poliplere bağlı olarak da görülebilmektedir. Rahim ağzında meydana gelen tahrişlerden dolayı oluşan kanamalar genelde açık kırmızı olur ve belirli bir miktarda gelir.

 • Enfeksiyon

Kanamanızın gebelikle hiçbir alakasının olmaması da mümkündür. Pelvik bölgede, mesanede ya da idrar yolunda meydana gelen bir enfeksiyonun sonucu olabilir. Ayrıca ciddi bir mantar enfeksiyonu da kanamaya neden olabilmektedir. Enfeksiyonlara bağlı olarak görülen kanamalar genelde pembe-açık kırmızı arası bir renkte olup lekelenme şeklinde ya da çok hafif bir kanama şeklinde görülmektedir.

 • Molar gebelik

Molar gebelik, genetik maddelerde bir dengesizlik olması sonucu meydana gelir. (Bu durum, döllendiği hakkında genetik bilgisi bulunmayan bir yumurtadan dolayı ya da birden fazla spermin bir yumurtayı döllemesinden dolayı meydana gelebilmektedir.) Molar gebelik, rahimde anormal bir hücre yığınının oluşması ile sonuçlanır.

Tam ya da eksik molar gebelikler bulunmakla birlikte maalesef ki bu gebeliklerin ikisi de gebelikle sonuçlanmamaktadır. Molar gebelikte açık kırmızı ya da koyu kahverengi kanamalar görebilirsiniz. Mide bulantısı, kusma ve bel ağrıları da molar gebelikte yaygın olarak görülen diğer belirtiler arasında yer almaktadır.

Molar gebeliğin kanser haline gelmesi ya da hayati tehlikeye neden olabilecek bir kanamaya sebebiyet vermesi mümkündür. Bu nedenle doktorunuzu görmeniz ve uygun tedaviyi almanız (devamındaki kontrollerle birlikte) sağlığınız açısından çok önemlidir.

 • Subkoryonik hematom

Bu durum, plasentanın rahim duvarından hafifçe ayrılmasıyla meydana gelir. Hematomların boyutları farklılık gösterdiği için subkoryonik hematom, ağır ya da hafif kanama ile sonuçlanabilmektedir. Kanamanın rengi, ayrılmanın şiddetine bağlı olarak pembeden kahverengiye değişiklik gösterebilmektedir.

Subkuryonik hematomda alt karın ağrısı ve kramplar de yaygın olarak görülmektedir. Pek çok kadın bu durumu yaşadıktan sonra sağlıklı bir gebelik geçirebilmektedir. Ancak durum, düşük yapma riskini gebeliğin ilk 20 haftasında arttırabilmektedir.

 • Dış gebelik
dış gebelik nedir
Dış Gebelik

Dış gebelik, döllenmiş yumurta rahime tutunmak yerine fallop tüplerine, karın boşluğuna, rahim ağzına ya da rahim dışında herhangi bir yere tutunduğunda meydana gelmektedir.

Dış gebelikte hafif ila ağır kanamanın yanında karında, omuzda, boyunda ya da pelviste dalga şeklinde gelen keskin ağrılar hissedebilirsiniz. Ayrıca rektal baskı hissetmeniz, başınızın dönmesi ve bayılmanız da mümkündür.

Dış gebelik tedavi edilmezse tıbbi müdahale ve gelecekte doğurganlık sorunları ile sonuçlanabilir. Bu nedenle dış gebelik belirtileri görmeniz halinde bir an önce doktorunuzla görüşmelisiniz.

 • Erken düşük

Ağır kanama ile birlikte karın krampları ve sırt ağrısı adet kanaması ya da düşük işareti olabilir. Gebeliğin erken dönemlerinde yaşanan düşükten kaynaklanan kanama ile adet kanamasını, belirtiler benzer olduğu için birbiriyle karıştırmak mümkündür.

Düşükte, vajinal akıntıda pıhtı benzeri yapılar görülebilir ya da adet döneminizde olması gereken zamandan başka bir zamanda kanama meydana gelebilir.

Adet kanamasına benzer ağır kanama görüyorsanız ve yaptığınız gebelik sonucu pozitif çıktıysa bir an önce tıbbi yardım almanız gerekir.

Gebe olduğunuzu düşünürken adetiniz başladıysa ne yapmalısınız?

Adetiniz başlamadan önce gebelik testiniz pozitif çıkmadıysa bu durum genelde gebe olmadığınızı gösterir.

Ancak adet kanamasından önce gebelik testi sonucunuz pozitif çıktıysa gördüğünüz kan başka bir nedene bağlı olabilir ya da bir şeylerin yanlış gitmesi ile birlikte lekelenme yaşanabilir.

Araştırmalar, gebeliğin erken dönemlerinde görülen lekelenme ya da hafif kanamaların genelde endişe verici olmadığını, ancak özellikle ağrının eşlik ettiği ağır kanamaların düşük riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Kanama varsa ya da gebelik sonucu pozitif çıktıktan sonra kanama başladıysa, gebelik durumunuzu belirlemek ya da kan testleri ve ultrason da dahil olmak üzere daha fazla test yapılması için doktorunuzla iletişime geçmeniz önemlidir.

Sonuç Olarak

Gebe olduğunuzu düşünmek oldukça duygusal zamanlar yaşamanıza neden olabilir.

Evde gebe olduğunuzu öğrenmek için test yapmak istiyor ancak vajinal bölgeden gelen kanın test sonuçlarını etkileyeceğini düşünseniz de testi yapmakta bir sakınca yoktur. İdrarda yer alan kan, test sonuçlarını etkilemeyecektir.

Gebe olduğunuzda lekelenmeden daha ağır kanama yaşamanız çok olası değildir. Ancak gebelik testi sonucunuz pozitif çıktıysa ve ağır kanama ya da adet kanamasına benzer bir kanama yaşıyorsanız tıbbi yardım almanız önemlidir.

Gebelik sonucu ne olursa olsun hisleriniz hakkında konuşmak için tıbbi profesyonel yardım almaya ihtiyaç duyuyorsanız destek gruplarına katılabilir ya da bir terapist ile görüşebilirsiniz.

5 Comments

 • Gülbin Mercan

  20 Ağustos 2020 - 13:31

  Hocam ben 2 gün gecikmeyle lekeleme ve ksnama gördüm doktora gittim ultrasonda keseyeye benzeyen bir olduğunu söyledi emin olmak için kan testi yaptım testimde şüpheli dedi doktorum üç gün dür kanamam var ama hafif şekilde hamilemiyim değilim hocam

 • Fahriye M.Oglu

  9 Mart 2022 - 22:36

  Adetime daha 2 gun varken sabah uyandim acik renkte bir kanama oldu sonra aksama dogru rengi kahverengi oldu, ovulasyon gununde iliskiye girdim, test yaptim ama negatif cikti bende anlamadim ne yapmaliyim ve bu nedir bilen varmi? Ve hala kanamam durmadi

 • Ümran Köse

  21 Mart 2022 - 09:13

  Ben şubat 13 de adet olmuştum. Bu ay 14 martta önce leke ve açık renk şeklinde kanamam başladı, bir kaç gün kesik kesik ama kırmızı şekilde adet oldum, ama çoğunluğu pembemsi, kıvamlı gibi ve silince görünür şekildeydi . Normal adet yaşadığımı düşündüm ama bir kaç gün mide bulantısı yaşadım ve evde gebelik testi yaptığımda
  pozitif gördüm. Gebe olabilir miyim?

Comments are closed.